Predstavljamo vam POVOLJAN I NEPOVOLJAN PLODORED PRI SJETVI, KOJE SU TO BILJKE DOBRE I LOŠE KOMŠIJE, POTREBNI USLOVI I VREMENA SADNJE, PIKIRANJA I BERBE

Poznato je da (posebno u bio-vrtu bez hemikalija i intenzivnog preoravanja) pojedine biljke slabo, a druge dobro uspijevaju ako se sade ili siju nakon određenih prethodnika. Stoga pri sijanju i sadnji valja održavati povoljan plodored. Takođe postoje i dobre i loše komšije tj. neko bilje dobro, a drugo slabo uspijeva u blizini iste biljke, dok druge biljke opet nemaju nikakvog uticaja. Tabela koju dijelimo sa vama daje pregled plodoreda i dobrih-loših komšija, a naznačena je i zahtjevnost kultura s obzirom na hranjivost tla.

Tabele daju orijentacione datume prikladne za sijanje, pikiranje, sadnju i ubiranje plodova. Rana sjetva često ide u stambenom prostoru ili stakleniku (bijeli kružić) ili hladnom plasteniku (sivi kružić). Pojedne vrste bilja (lisnato, korjenasto i dr.) bolje uspijevaju ako se siju, sade ili ubiru u za njih prikladno vrijeme, koje je orjentaciono označeno simbolom vrste bilja uz oznake mjeseca. Takođe, treba težiti da se uskladi vrsta bilja sa vremenskim iz uslovima (korjenastom pogoduju hladni, cvijetnom sunčani, lisnatom vlažni dani, itd). Dubina sijanja izražena je u veličini sjemena ili lukovice (grašak npr. na dubini 5 zrnaca graška). Iznad i ispod imate fotografije tabele, dok obe stranice tabele u PDF formatu možete preuzeti klikom OVDJE.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *