LAVANDA ~ 300+ SJEMENKI
2,00 KM
(lat. Lavandula angustifolia / L. officinalis)
OPIS
Lavanda je vrsta čiji se cvjetovi od davnina koriste kao sredstvo u suzbijanju moljaca, no ima i niz drugih korisnih svojstava. Njena je uporaba raširena u narodnoj medicini, kozmetologiji, a odnedavno i u kulinarstvu.
Naziv lavanda potječe od latinske riječi “lavare” što znači “pranje”, “kupanje”, a danas je poznato kako su se još stari Rimljani rado kupali u vodi u kojoj su se namakali cvjetovi lavande.
U hortikulturi se koristi za sadnju u skupinama, kao slobodnorastući grm, ali i kao vrsta za neformalnu živicu. U formalnoj, onoj koja se često reže, izostala bi bogata cvatnja koja upravo lavandi daje uresnu notu. Lijepo se kombinira s mnogim cvjetnim vrstama, mediteranskim biljem, ali i ružama. Na balkonima se uzgaja zasađena u teglama.
Cvijet lavande omiljen je mnogim kukcima, leptirima, a naročito pčelama, kojima polja lavande u cvatu predstavljaju odličnu pašu. Cvjetovi lavande mogu se i sušiti. Tek ubrane klasove lavande svežite u snopiće i okrenute prema dolje smjestite na suho i sjenovito mjesto.
SJETVA
Sjeme lavande sijte u zatvorenom prostoru od marta do maja u posude, ili od aprila do juna direktno u bašti.
Prekrijte tankim slojem zemlje, toliko tankim koliko je sjeme lavande. Nemoj će se iznenaditi ako vam odmah ne nikne. Klijanje može potrajati neko vrijeme. Da biste podstakli klijanje, preporučuje se sijanje u topla klijališta.
UZGOJ
Sadnice posadite nakon otprilike 8 sedmica na sunčano mjesto na udaljenosti od najmanje 5 cm jedna od druge.
Da bi lavanda dobro uspijevala nužno je osigurati potpuno osunčan položaj na dobro dreniranim tlima.
Ne traži mnogo hranjiva, čak će bolje uspijevati na hranjivima siromašnom, pjeskovitom tlu alkalne reakcije. Iako će ovakve uvjete imati na većem dijelu priobalja, i na otocima i na kontinentu će uspijevati osiguramo li joj barem dijelom osunčan kutak, zaštićen od hladnih vjetrova.
Za održavanje gustog, kompaktnog rasta, vrlo je važno lavandu redovito orezivati.
Prvi puta ju režemo krajem proljeća ili početkom ljeta kada i prvi puta cvjeta, a drugi put krajem ljeta, nakon ponovljene cvatnje. Vrlo je važno svaki puta orezati sve cvjetne stapke zajedno s dijelom grančica s listovima. Ukoliko se vaša biljka previše razrasla i ukoliko je izgubila lijepu formu, početkom proljeća ju je jače orežite. Dobro bi bilo ipak ne rezati do “starog” drva, s obzirom da iz njega teško izbijaju pupovi. Nakon rezidbe biljku zalijte, a uskoro bi trebao započeti rast novih izboja pa će biljka do ljeta formirati lijep oblik. Jedino će cvatnja biti siromašna ili je uopće u prvoj godini reza neće ni biti.
Zbog svojih skromnih zahtjeva u pogledu zemljišta, lavandu je najbolje ne prihranjivati, a i sa zalijevanjem budite oprezni. Tek posađene biljke zalijte, a nakon toga zalijevajte svaka 2-3 tjedna. Sjetite se kako lavanda raste npr. na Hvaru, u siromašnom tlu, na najjačem suncu i bez pretjeranih oborina tijekom ljeta.
RAZMNOŽAVANJE REZNICAMA
Razmnožiti lavandu vrlo je jednostavno. Dovoljno je sredinom ljeta s matičnog grma odrezati nekoliko grančica veličine 10 – ak centimetara. U propusnom supstratu vrlo će se brzo ukorijeniti, pa tako dobivene sadnice presađujemo u pojedinačne posude u kojima ostaju dok dovoljno ne ojačaju kada su spremne za sadnju na stalno mjesto.
BERBA CVJETNIH GRANČICA
Lavanda cvjeta druge godine nakon sjetve od kraja jula do avgusta. Njene grančice berete od marta do oktobra.
Pakovanje sadrži 300 – 400 sjemenki.
Izvor informacija: PosadiSam.com
Reviews